Vědci poradili, jaký přístroj snižuje v domácnostech riziko nákazy koronavirem

Respirační viry mají rády zimu, protože se jim daří na studeném a suchém vzduchu, který jim umožňuje snadnější přesun mezi hostiteli. A přesně takový vzduch mají z velké části lidé v zimě doma, kde vlhkost vzduchu vlivem topení klesá až o dvacet procent, podotkla imunobioložka Akiko Iwasaki z Yaleské univerzity. Čím nižší relativní vlhkost vzduchu, tím jednodušší je pro viry, včetně koronaviru, se šířit.

Je tomu tak proto, že koronavirové částice v sušším prostředí absorbují méně vlhkosti. Zůstávají tak déle ve vzduchu, což zvyšuje pravděpodobnost, že je někdo vdechne.

S příliš suchým vzduchem se můžeme setkat především v topné sezóně. Vysušuje naše sliznice a ublížit dokáže i vybavení domácnosti (například dřevěnému nábytku). Poznáte jej kromě jiného v případě, že máte suchou pokožku, pálí vás oči a neustále vás přepadává dráždivý kašel. V takovém případě je doporučovaným řešením přikládání například vlhkých ručníků na topení, případně se vyplatí zvážit pořízení speciálního zvlhčovače.

„Můžete proto investovat do zvlhčovače vzduchu, aby vám v zimě udržoval vlhkost mezi 40 a 60 procenty,“ řekla serveru Business Insider Linsey Marrová z Virginské technické univerzity. „Virus za podobných podmínek hůř přežívá a váš imunitní systém pracuje lépe, než když je vzduch suchý,“ dodala Marrová. (Zdroj: znk, mif, Novinky, Právo). 

Samotné zvlhčovače se dělí hned do několika skupin. Při výběru vhodného aparátu je důležité zodpovědět následující otázky:

  • Jaká je velikost místnosti, ve které se bude přístroj používat?
  • Jakou technologii zvlhčení vybrat?
  • A v neposlední řadě, jakou částku do zvlhčení vzduchu investovat?

Co se týče samotné plochy, v nabídce jsou zvlhčovače pro malé ale i větší prostory. Pokud je byt/dům členitý, doporučujeme využít spíše menší přístroje, ale je vhodné jich pořídit více. Pokud naopak není prostor členitý a rodina se schází převážně ve velkém obývacím pokoji propojeným s kuchyní, je možné využít větší zvlhčovač pro větší podlahové plochy. 

Zvlhčovače fungují na několika různých principech. V nabídce jsou přístroje ultrazvukové, které vytváří chladnou, či vlažnou mlhu a tím prostor osvěží, a přístroje pracující na bázi tvorby teplé mlhy. V obou případech je nutné brát v potaz kvalitu vody, kterou do přístroje lijete. Důležité je vodu co nejvíce zbavit různých minerálů a to minimálně jejím převařením. Pokud voda obsahuje více minerálů, mohou se tyto částečky po odpaření páry usazovat na Vašem nábytku či dalších věcech. 

Díky pokročilé technologii je možné investovat i do dražších přístrojů, jakým jsou například zvlhčovače vzduchu značky Dyson. Některé typy dokáží pracovat jako ventilátor, zvlhčovač i čistička vzduchu zároveň. U těchto přístrojů je dbáno na příjemný design a obecně nízkou hlučnost. 

Jako u koupi každého přístroje, doporučujeme si zjistit co nejvíce informací. Veškeré dotazy rádi zodpovíme. 

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení